مقالات

شب زفاف

شب زفاف

شب زفاف چیست؟

باتوجه به سوالات زیادی که پیرامون شب زفاف وجود دارد، بهداشتی24 برای شما مقاله ای تهیه کرده است تا اطلاعات بیشتری در این زمینه داشته باشید.بعد از پایان مراسم عروسی ، نوبت به شب زفاف می رسد. شبی که همراه با استرس و اضطراب فراوانی برای عروس خانم هاست. این شب “شب زفاف” نامیده می شود. در گذشته آیین های عجیبی در این شب برگزار می شد، اما امروزه با افزایش سطح درک و آگاهی جامعه، عروس و داماد را در این شب تنها می گذارند. شب زفاف اولین شب بعد از ازدواج است که عروس و داماد به طور رسمی با هم، هم بستر می‌شوند. شبی است که به پاره شدن پرده بکارت عروس می انجامد، اغلب اوقات این موضوع چالش برانگیز است.

برای بسیاری از افراد، شب عروسی به یاد ماندنی ترین شب زندگی آنهاست. شب اول عروسی، شبی است که معمولاً زوجین اولین رابطه زناشویی خود را دارند که مطمئناً برای هر زن و مردی می تواند با سؤالات زیادی همراه باشد، زیرا در جامعه صحبت از مسائل جنسی نوعی تابو است و در نتیجه در این مقاله در مورد ترس ها و مشکلات ازدواج شب اول صحبت خواهیم کرد.

شب حجله یا حجله شب عروسی چیست؟

دخول حجله چیست؟ شاید شما هم بدانید که شب حجله شب زفاف (یا همانه دخول حجله) است. «زفاف» کلمه ای با ریشه عربی است و به شبی اطلاق می شود که عروس را به خانه داماد می برند. این شب را آغاز رابطه دختر و پسر می دانند و با آداب و رسوم خاص هر خانواده ای برای آن جشن می گیرند. شما به عنوان یک عروس یا داماد باید اطلاعاتی در مورد این شب داشته باشید و خود را برای یک شب زیبا و فراموش نشدنی آماده کنید.

در انسان، برخلاف سایر حیوانات، کیفیت رابطه جنسی و رفتار جنسی ذاتی نیست، بلکه باید آموخته شود. پسران و دخترانی که قصد ازدواج دارند باید نکاتی را در رابطه با رابطه جنسی بیاموزند تا رابطه ای موفق و صمیمی تر داشته باشند. به عنوان مثال، هر دو جنس باید نیازهای عاطفی یکدیگر را در حین رابطه جنسی بدانند، در مورد نیازها و انتظارات جنسی خود از طرف مقابل صحبت کنند، نحوه صحیح معاشقه را یاد بگیرند، ونکات دیگر مانند نکات بهداشتی، روش های پیشگیری از بارداری و…

 

آداب شب حجله یا شب عروسی چیست؟

موارد مهم شب زفاف برای مرد و زن

بسیاری از افراد درباره آداب شب زفاف اطلاعات کمی دارند و متاسفانه به علت ترس و حجب و حیای دختران و پسران آموزش شب زفاف فقط به اطلاعات ناقص و کوتاه منتهی می شود.

 • زن و مرد قبل از شب عروسی باید بیشتر درباره نحوه رابطه خود صحبت کنند و خجالت را کنار بگذارند تا رابطه عاشقانه ای را تجربه کنند.
 • همسران باید از قبل آداب و رسوم خانواده خود را بدانند و شب عروسی را بر اساس آن برنامه ریزی کنند (مخصوصاً درباره خانواده های سنتی).
 • زن و مرد باید همدیگر را درک کنند و با توجه به شرایط به خواسته های خود عمل کنند.
 • اضطراب، هیجان، ترس، عصبی بودن، تهدید، فشار و اجبار در شب عروسی به زوج ها به ویژه خانم ها تاثیر منفی می گذارد.
 • پیشاپیش باید گواهی معاینه پزشکی (سلامت پرده بکارت) توسط زن به همسر و خانواده وی (خانواده های مقید) تحویل داده شود تا شب آرام و بی استرسی را تجربه کنند.

شب زفاف چه کاری باید انجام داد؟

 • زن و مرد قبل از شب عروسی باید کمرویی خود را کنار بگذارند و با یکدیگر صحبت کنند تا رابطه عاشقانه ای را تجربه کنند.
 • این نکته به خصوص در خانواده های سنتی باید در نظر گرفته شود، همسران باید از قبل آداب و رسوم هر خانواده را بدانند و شب عروسی را بر اساس آن برنامه ریزی کنند .
 • زن و مرد باید همدیگر را درک کنند و با توجه به شرایط به خواسته های خود عمل کنند.
 • اضطراب، هیجان، ترس، عصبی بودن، تهدید، فشار و اجبار در شب عروسی هر زوج به خصوص خانم ها تاثیر منفی می گذارد.
 • در شب عروسی نباید همسران تحت فشار و اجبار طرفین و خانواده رابطه جنسی داشته باشند.
 • برخلاف تصورات غلط، درد و خونریزی پرده بکارت ناچیز است و با توجه به شرایط زوجین می تواند متفاوت باشد.
 • آگاهی از نکات تحریک آمیز و حسی و استفاده از جملات عاشقانه می تواند برای هر دو رابطه عاشقانه ایجاد کند.

نکاتی برای رابطه بهتر در شب زفاف

 • معاشقه برای مدت طولانی تا رسیدن به ارگاسم
 • از ژل روان کننده استفاده کنید
 • بهتر است خانم شما روی لبه تخت دراز بکشد. در این صورت کمترین درد و فشار به همسر وارد می شود.
 • همسر شما باید قبل از صمیمیت آمادگی ذهنی داشته باشد.
 • اگر درد شدید دارید، از نزدیکی خودداری کنید.
 • مواردی نظیر خوشبو بودن، مسواک زدن و حمام کردن پیش از ارتباط جنسی را فراموش نکنید.
 • در مورد ترس‌ها و اضطراب تان در مورد شب زفاف با یکدیگر صحبت کنید.
 • از انتظارات یکدیگر درمورد رابطه جنسی مطلع باشید.

در شب زفاف عجله ممنوع است 

بزرگترین اشتباهی که دختر و پسر در این شب می توانند مرتکب شوند عجله کردن است، در هیچ کتابی نوشته نشده است که پرده بکارت در هنگام رابطه جنسی در شب اول عروسی از بین برود، بنابراینتوجه کنید که اگر شب اول عروسی آماده نیستند، اگر قدرت روحی و جسمی کافی ندارید به هیچ وجه سعی نکنید باکرگی خود را حذف کنید، بلکه این کار را به روزهای آینده موکول کنید و در کنار آمادگی کامل امیدوارم مقاله آموزش شب عروسی برای شما دوست عزیز مفید خواهد بود.

شب اول عروسی چقدر درد دارد ؟

انواع هایمن با تصویر

سوال رایجی که اغلب در شب اول ازدواج پرسیده می شود این است که شب اول چقدر درد دارد؟ آیا خونریزی زیاد است؟ آیا اتفاقات بدی خواهد افتاد؟ برای پاسخ به این سوال باید گفت که جای نگرانی نیست. معمولاً در اولین تجربه آمیزش و شب اول عروسی، زن درد موقتی را تجربه می کند که در صورت حمایت شوهر و معاشقه قبل از رابطه جنسی، این درد به حداقل می رسد. خونریزی در برخی از زنان اتفاق نمی افتد! بنابراین برای تشخیص و پیش بینی این مشکل بهتر است به متخصص زنان مراجعه کنید. پزشک تمام شرایط را برای شما توضیح می دهد و با استفاده از این توصیه ها می توانید بهترین شب عروسی را داشته باشید.
در سکس شب اول عروسی یا سکس شب زفاف بهترین راه برای کاهش استرس این است که نوع پرده بکارت خود را بشناسید و مناسب با نوع پرده بکارت سکس شب حجله را آسان تر و آرام بخش تر کنید. عکس پرده بکارت را در روبه رو قرارداده شده، هرچند برای تشخیص دقیق تر باید به پزشک زنان مراجعه کنید

درد زفاف چقدر است؟

یکی از فکرهایی که در این شب به ذهن هر عروسی می آید این است که پاره شدن پرده بکارت، با درد بسیار همراه است که این بزرگترین دلیل اضطراب است. فکر شما کمی اشتباه است. اگر رابطه شما و همسرتان عاشقانه باشد و معاشقه ای لذت بخش با همدیگر داشته باشید و میل جنسی عروس برانگیخته شود و واژن رطوبت لازم را پیدا کند، دخول راحت و بدون درد می شود. عروس خانم توجه کنید که شما نباید بدن خود را در هنگام دخول سفت نگه دارید. زیرا این کار باعث انقباض واژن می شود که بسیار دردناک است.

درد پارگی پرده بکارت به ضخامت پرده بکارت و شدت آمیزش بستگی دارد. در صورت خونریزی شدید و طولانی این وضعیت طبیعی نیست و بهتر است با پزشک مشورت شود. این موارد نادر هستند اما به هر حال باید تحت نظر باشند. برای بسیاری از زنان، پارگی پرده بکارت دردناک است. البته میزان درد پارگی پرده بکارت در خانم ها متفاوت است. برخی از زنان درد شدید و ناگهانی را تجربه می کنند و برخی دیگر هیچ دردی را احساس نمی کنند. برخی سوزش را پس از پارگی پرده بکارت احساس می کنند، برخی دیگر آن را احساس نمی کنند.

پس آرامش خود را حفظ کنید و نسبت به آن احساس خوبی داشته باشید. همچنین پیشنهاد می کنیم ابتدا مقداری ژل کاهش دهنده درد لیدوکائین را روی سطح ورودی آلت تناسلی خود بمالید تا به خوبی بی حس شود. حتی داماد می تواند از ژل روان کننده برای افزایش رطوبت واژن عروس استفاده کند. احساس اینکه باکره نیستید و حس تبدیل شدن به یک زن کامل بسیار استرس زا است. بسیاری از دختران از دست دادن باکرگی خود خجالت می کشند. نکته این است که شما اصلا نباید احساس شرمندگی کنید.

پس از سالها پاکدامنی، اکنون در دامان همسرتان هستید.موضوع و دلیل بعدی این است که شب زفاف در شب عروسی برگزار می شود و بعد از مراسم عقد، عروس و داماد بسیار خسته هستند و تحت فشار این شب باعث ایجاد اضطراب و تنش می شود. البته این رسم در گذشته دقیقاً در شب عروسی انجام می شد. امروزه بیشتر عروس و دامادها این کار را قبل یا بعد از شب عروسی خود انجام می دهند. پیشنهاد می کنیم بعد از شب عروسی که از نظر روحی و جسمی در وضعیت بسیار خوبی هستید آن را انجام دهید.

مقدار خونریزی پرده بکارت در شب زفاف چقدر است؟

معمولا میزان خونریزی بعد از پارگی پرده بکارت در افراد مختلف متفاوت است. در برخی موارد بسیار کم، به مقدار چند قطره، در برخی دیگر شدیدتر است. در بالا انواع هایمن با تصویر آمده است.  بعد از پاره شدن پرده بکارت، بهتر است پس از ورود به آلت تناسلی مرد و پاره شدن پرده بکارت، دقایقی از آمیزش خودداری شود تا خونریزی، درد و سوزش زن کاهش یابد. این بازه زمانی می تواند از ده دقیقه تا یک ربع باشد. مرد باید با حوصله و حوصله فشارهای همسرش را از بین ببرد و با نوازش و پیش بازی مکرر همسرش را برای آمیزش موفق و رضایت بخش آماده کند تا همسرش دچار درد شدید نشود.

آموزش شب زفاف

شب عروسی (شب عروسی) اولین شبی است که زندگی مشترک شروع می شود و یکی از فرخنده ترین شب هاست. مبارکی آن از این جهت است که در روایت آمده مؤمن با ازدواج و عروسی کردن نیمی از ایمانش تکمیل می شود. به همین دلیل آداب و رسوم مختلفی برای آن تعریف شده است. در شب عروسی دعا مستجاب می شود و فرشتگان رحمت خدا بر عروس و داماد نازل می شوند. از آموزه های دینی می توان اینگونه برداشت کرد که رابطه زن و شوهر و تحقق غریزه جنسی عبادت محسوب می شود و حتی در روایت ها آمده که اگر زن وشوهر باهم رابطه جنسی داشته باشند و آن را با آداب و رسوم درست انجام دهند به سنت پیامبر عمل کرده اند.
در انسان بر خلاف سایر موجودات زنده کیفیت آمیزش جنسی و انجام رفتار جنسی با همسر امری غریزی نیست، بلکه امری قابل آموختن است و باید روش صحیح را آموخت، هرچند اصل وجود غریزه جنسی است. غریزی و طبیعی است به همین دلیل یکی از ضروریات هر پسر و دختری که تصمیم به ازدواج دارد، یادگیری دانش لازم برای این رابطه است.
این دانش شامل: مبانی آمیزش، آگاهی و تعهد به نیازهای عاطفی یکدیگر در حین آمیزش، آگاهی از روش های مختلف آمیزش، آگاهی از روش های پیشگیری از بارداری، تنظیم خانواده و آگاهی از احکام شرعی اعم از زمان و مکان است. از آمیزش و موارد دیگر مانند استحمام و امثال آن، رعایت بهداشت بیرونی مانند مسواک زدن، بوی خوش و مانند آن، آگاهی و رعایت نکات آمیزش، آگاهی ضمنی از اختلالات جنسی که باید به محض رفع آنها انجام شود. رخ می دهد و صدها نکته ظریف که نیاز به توضیحات مفصل دارد و برای یادگیری آن باید به کتاب های مفیدی که در این زمینه نوشته شده است مراجعه کرد.

تا چند روز بعد از زفاف نباید رابطه داشت

یکی از سوالاتی که قبل از ازدواج و در اوایل رابطه پیش می آید این است که خونریزی بعد از پرده بکارت چند روز است؟ اول از همه به شما می گوییم نگران نباشید خونریزی بعد از پارگی پرده بکارت طولانی نیست و فقط چند ساعت طول می کشد. اگر سبک ها و ژست های نزدیک به شب عروسی را بشناسید میزان این خونریزی کمتر می شود. در اولین رابطه جنسی و زمانی که پرده بکارت پاره می شود، یک غشای بسیار نازک در واژن پاره می شود و خونریزی خفیفی رخ می دهد. البته جدا از جنسیت، پرده بکارت ممکن است به دلیل عوامل دیگری مانند ورزش های سنگین و آسیب های دیگر پاره شود. با این حال، معمولا زمانی که پرده پرده بکارت پاره می شود، خونریزی مشاهده می شود. بهتر است تا سه روز بعد از اولین رابطه رابطه ای نداشته باشید تا فرصتی برای به دست اوردن ارامش برای رابطه بهتر را داشته باشید.

در شب زفاف عجله ممنوع است

استرس شب اول عروسی کاملا طبیعی است و برای مردان این فشار ممکن است به دلیل فکر کردن به مسئولیت زندگی مشترک پس از آن و برای زنان به دلیل خداحافظی از دنیای باکرگی و ورود به عرصه زنانگی. شاید نتوان به طور کامل استرس شب اول عروسی را از بین برد، اما مطمئناً با مشاوره قبل از ازدواج می توان آن را کاهش داد. اگر شما و همسرتان جزو افرادی هستید که در دوران عقد با هم ارتباط برقرار کرده اید، حتما در شب عروسی مراقب همسرتان باشید تا این احساس که فقط باکره بودن برای شما مهم است در سکس درشب عروسی تاثیری نگذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *